Для повноцінного розвитку рослині необхідно отримати макро- та мікро-елементи.
Макроелементи це ті хімічні елементи, вміст яких в рослинах складає від 80 до 0,01% від загальної маси.
Мікроелементи відповідно мають вміст менше 0,01% від загальної маси рослини.
Добрива що містять макро- та мікроелементи називають комплексними.
До макроелементів що використовують у сільському господарстві відносять:
– азот (N);
– фосфор (P);
– калій (K);
– сірка (S).
До мікроелементів відносять:
– залізо (Fe);
– марганець (Mn);
– цинк (Zn);
– молібден (Mo);
– мідь (Cu);
– бор (B);
– кремній (Si).
Останні дослідження в США показали, що недостача мікроелементів може призвести до зниження врожаю на 20%. Соняшник наприклад, при врожайності 3,5т/га може споживати таку кількість мікродобрив: бор – 120г/га, залізо – 220г/га, марганець – 120г/га, цинк – 100г/га. Відповідно до сівозміни, кожна культура має свій перелік життєво необхідних мікроелементів.
Оскільки мікроелементи мають суттєвий вплив на розвиток рослини, на ринку з’явились пропозиції рідких комплексних добрив, які включають мікро- та макроелементи. Як правило, склад таких добрив створюють індивідуально, в залежності від результатів аналізу ґрунту та вирощуваної культури.
Комплексні добрива в більшості випадків використовуються в рідкому вигляді, що обумовлено необхідністю рівномірного розподілу, оскільки частина мікроелементів може складати менше 1% від загальної маси добрив. Внесення рідких добрив може виконуватись:
– по листу за допомогою оприскувачів;
– під корінь при міжрядній культивації
– при посіві.
При міжрядній культивації, добрива подаються через нержавіючу трубку, за лапою культиватора або долотом. Глибина внесення добрив обмежена глибиною роботи культиватора, та може бути зменшена в залежності від агрономічних вимог.
Внесення добрив при посіві може здійснюватися за колтером (турбодиском), або за допомогою спеціального насінняукладача (keeton), який має трубку для подачі рідини.
В західних країнах поширена практика застосування рідких комплексних добив, та за статистикою дає значний економічний ефект.